Куди їдуть жити і працювати українці?

Майже 30% українців думають про імміграцію – такі дані наводить Соціологічна група Рейтинг. І мова, в основному, не про тих, для кого є робота в Польщі і хто хоче зібрати хоча б невеликий капітал. Серед бажаючих – великий відсоток людей з високим рівнем освіти і доходів. Для них головне завдання – знайти комфортне місце для життя.

Серед напрямків, куди їдуть жити і працювати українці – країни Європи, США, Канада, Ізраїль, та Польща. Робота в Польщі для сімейних пар сьогодні користується найвищим попитом. Точне число висококваліфікованих фахівців, які залишають Україну, не може назвати ніхто. З 2010 по 2019 рік з України виїхали і не повернулися близько 4 млн осіб.

Оскільки частіше про переїзд думають молоді респонденти (до 35 років), вони орієнтуються не тільки на хороше «сьогодні», а й на краще «завтра». При виборі нового місця життя оцінюють рівень захищеності, високі зарплати в країні, перспективив розвитку бізнесу. Перш за все, мова йде про IT-фахівців – серед них можливість переїхати шукає 72%.

Пошук кращого життя — загальносвітова тенденція

Переїзд в пошуках нових можливостей і добробуту – загальносвітова тенденція. Відрізняється лише відсоток. Якщо в Україні – це 30%, то в США, наприклад, 16%. Але загальна тенденція простежується: наймобільніші – молодь у віці 21-35 років.

Легко назвати мобільні і немобільні спеціальності. Майже 70% айтішників і інженерів в світі подумують про переїзд в іншу країну. А ось лікарі і соціальні працівники – самі немобільні фахівці.

Пріоритет у айтішників – новий професійний досвід, розширення меж, збільшення доходів. Особливо привертає їх Кремнієва долина в США і Лондон в Великобританії. Але все ж більш популярний напрям, куди їдуть жити і працювати українці працюючі в сфері IT – країни Європи. Середній вік на момент від’їзду – 29 років.

Пріоритети цих фахівців такі:

• Західна Європа — близько 40%.

• Центральна Європа — 31%.

• Північна Америка — 17%.

• Країни Балтії — 5%.

• Австрія — 2%.

• Австралія — 1%.

• Приблизно 48% переїжджають з сім’єю. Але 26% вирішуються змінити життя самостійно, а потім забирають рідних і близьких. Ще 23% на даний момент одинаки, а 3% знайшли свою любов за кордоном. І лише 1% переїхав до дружини або чоловіка.

Куди їдуть жити і працювати українці: країни «мрії»

У 2012 році українці вибирали для переїзду Росію, Німеччину та Ізраїль. А от Польщі або Італії в списку не було. Тоді це було пов’язано з економічною кризою, яка зачепила Європу. Робочі місця втрачали навіть ті, хто знаходився в цих країнах не перший рік. Тим більше, боялися ризикувати «новачки».

Схожу тенденцію спостерігали і в 2013-му. Згідно з даними Держстату, за кордон за 9 місяців емігрували 18,7 тисячі осіб. У порівнянні з 2012-м, кількість зросла на 157%.

Пізніше в списку напрямків виявилися східні країни. Українці зацікавилися Казахстаном, Туркменістаном, Азербайджаном та Узбекистаном. Якщо для переїзду люди зазвичай зверталися за допомогою до візового центру, то у випадку з Сходом, багато хто займався документами самостійно.